zadlawienia-u-dzieci.jpg

Małe dziecko jest w stanie zadławić się dosłownie wszystkim: jedzeniem lub drobnym przedmiotem. Sprawdź jakie jedzenie i jakie przedmioty najceściej powodują zadławienia oraz co możesz zrobić, aby szybko i skutecznie pomóc dziecku.


Dla malucha nie ma rzeczy nie wartych spróbowania, polizania, pogryzienia… Ciekawy otaczającej go rzeczywistości, bezbłędnie wypatrzy nie tylko pysznie wyglądające owoce, lecz także drobny przedmiot, którym może się zakrztusić albo - co gorsza zadławić.

.

Przyczyny zadławienia u dzieciJedzenie, którym najczęściej dławią się małe dzieci

 

Im twardsze kawałki owoców i warzyw tym większe prawdopodobieństwo zadławienia się. Maluch, zanim nauczy się poprawnie jeść, pośpiesznie łyka wszystko, co rodzic poda na łyżeczce, nie wspominając nawet o zostawionych w miseczce owocach i innych drobnych przedmiotach znajdujących się w zasięgu jego rączek.

 

U starszych dzieci łapczywe jedzenie to sposób na szybki powrót do zabawy. Złapana „w locie” kanapka przegryzana w trakcie biegania, skakania i innych dziecięcych wygłupów to gotowy scenariusz na zadławienie.

 

1.   Winogrono, borówki

 

Przy nieuważnym jedzeniu mogą utknąć w przełyku, dlatego najlepiej kroić je na połówki.

 

2.   Słodycze: cukierki, landrynki, lizaki

 

Zdrowe łakocie – bez cukru, najlepiej robione w domu, kto się im oprze? Maluch zawsze znajdzie na nie miejsce w brzuszku! Jeśli chcesz zafundować mu „małe co nieco”, to postaraj się dostosować wielkość i rodzaj słodkości do wieku pociechy. Np. dla maluszka najbezpieczniejsze jest jedzenie, którego nie musi specjalnie gryźć – rozpływające się w ustach.


Przedmioty, jakimi najczęściej dławią się małe dzieci


1.   guziki,

2.   koraliki,


Po każdym praniu sprawdzaj, czy niczego nie brakuje ubraniom posiadającym guziki lub zdobionym drobnymi koralikami. Bardzo dokładnie przeglądaj dziecięcą garderobę. Szkraby uwielbiają bawić się tym, co aktualnie przyciąga ich uwagę, a na delikatne, skrzące się cekiny potrafią patrzeć godzinami. Wystarczy jednak moment, by okazało się, że to co było w rączce, znalazło się w buzi.


3.   kamyczki


Kto podczas spaceru uzbiera najwięcej kamyczków, no – kto? Świetna zabawa może okazać się tragiczna w skutkach, kiedy maluch znaleziony skarb zamknie w buzi, zamiast w pojemniczku czy kieszeni.

 

4.   monety


Błyszczą się, i wydają taki fajny dźwięk, kiedy rozsypują się po podłodze! Ciekawe jak smakują...? Nigdy nie zostawiaj drobnych w miejscu łatwo dostępnym dla malucha. O ile zorientujesz się, że nagle zniknęło 5 złotych, o tyle być może nie zauważysz, że gdzieś zapodziało się 5 groszy. A właśnie tą monetą może zadławić się Twoje maleństwo.


5.   klocki


Pewnie nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się nie zauważyć tego ostatniego, oczywiście najmniejszego, klocka, który został do uprzątnięcia. Dziecko ZAWSZE go znajdzie. Co nie oznacza, że odda Tobie. Może najpierw będzie chciało przekonać się jak smakuje?


6.   drobne zabawki

 

Każdorazowo, kiedy Twój maluszek dostanie w prezencie nową zabawkę, sprawdź, czy jest dla niego w pełni bezpieczna. Tę informację znajdziesz zarówno na opakowaniu, jak i metce.

 

Jeśli okaże się, że jest przeznaczona dla dzieci starszych, przechowaj ją poza zasięgiem szkraba do czasu, aż dorośnie do niej. Być może sprawisz przykrość obdarowującemu, ale koniec końców zdrowie najważniejsze. "Przezorny zawsze ubezpieczony", prawda?

 

7.   baterie

 

Szczególnie niebezpieczne są klasyczne „słupki”, które mogą utknąć w gardle lub krtani. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj ich w zasięgu dziecięcych rączek.

 

Nie tylko baterie stanowią dla malucha zagrożenie, ich opakowanie również. Co prawda nie poradzi sobie on z otwarciem szczelnie zamkniętego pudełka, ale na pewno będzie próbować. Wystarczy, że zacznie gryźć tekturowe opakowanie. Niewiele potrzeba, by połknął kawałek papieru, który zablokuje światło górnych dróg oddechowych…

 

Jak dochodzi do zadławienia?


Zadławienie to nagła niedrożność dróg oddechowych (częściowa lub całkowita) wywołana przez ciało obce. Zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych może mieć postać łagodną lub ciężką.


Przy zadławieniu łagodnym – częściowym, niezagrażającym zdrowiu i życiu – górne drogi oddechowe (jama ustna, gardło, krtań, tchawica) nie są zamknięte przez ciało obce. Dopływ tlenu do płuc i z powrotem jest utrudniony, ale możliwy.


W przypadku zadławienia ciężkiego – całkowitego, zagrażającego zdrowiu i życiu – górne drogi oddechowe są w pełni zamknięte przez ciało obce. Oddychanie zaczyna sprawiać ogromne problemy, aż w końcu staje się niemożliwe.

 

Objawy zadławienia


Zadławienie lekkie, częściowe, niezagrażające zdrowiu i życiu:

 

·        utrudniony oddech,

·        zaczerwienienie twarzy,

·        dziecko może samodzielnie oddychać i mówić.

 

Zadławienie ciężkie, całościowe, zagrażające zdrowiu i życiu:

 

·        uniemożliwiony oddech,

·        zaczerwieniona skóra twarzy przybiera kolor siny,

·        odkrztuszanie ciała obcego nie przynosi rezultatów,

·        dziecko nie jest w stanie złapać tchu, samodzielnie oddychać, artykułować dźwięków.


Jak pomóc dziecku w przypadku zadławienia?

 

Przy zadławieniu lekkim zachęcaj malucha do silnego kaszlu i… nic więcej nie rób. Wbrew pozorom spontaniczny kaszel to reakcja naturalna i prawidłowa, świadczy o tym, że organizm podejmuje samodzielną próbę usunięcia ciała obcego.

 

Kaszel sam w sobie to prawdopodobnie najbardziej efektywny i najbezpieczniejszy sposób na odkrztuszenie, dopóki mięśnie oddechowe mają odpowiednią siłę kurczliwości (wytwarzają wysokie ciśnienie w klatce piersiowej). Ich sprawność spada wraz z wydłużającym się niedotlenieniem, dlatego, jeśli zauważysz, że objawy zadławienia lekkiego przechodzą w fazę cięższą, natychmiast zacznij udzielać dziecku pomocy!

 

Wezwij pogotowie i przekaż dyspozytorowi podstawowe informacje o zdarzeniu:


·        Co dokładnie się stało?

·        Kim jest poszkodowany?

·        Gdzie aktualnie przebywasz?


Nie rozłączaj się, tylko dyspozytor może zakończyć rozmowę. W jej trakcie będzie instruował Cię co i jak należy zrobić, by pomóc dziecku do przyjazdu karetki pogotowia. Po kolei:


    I.       Uderzenia w okolicę międzyłopatkową


·        Stań nieco z boku, za dzieckiem.


·        Jedną ręką podeprzyj klatkę piersiową i pochyl dziecko do przodu. Pamiętaj o schyleniu głowy tak, by ujście dróg oddechowych znajdowało się poniżej wysokości krtani.


·        Drugą ręką mocno uderz dziecko 5 razy między łopatki. Staraj się wykonywać posuwisty ruch dłonią. W taki sposób jakbyś chciał wysunąć ciało obce z dróg oddechowych.


·        Wyprostuj dziecko i oceń czy drogi oddechowe zostały udrożnione, choćby w części.


  II.       Chwyt Heimlicha


·        Stań za plecami dziecka. Podeprzyj się jedną nogą tak, by w razie utraty przytomności dziecka zamortyzować jego upadek.


·        Obejmij dziecko oburącz za wysokości przepony. Ułóż dłonie splecione w pięść w połowie dystansu pomiędzy pępkiem a zakończeniem mostka.


·        Pochyl dziecko głęboko do przodu (głowa i ujście górnych dróg oddechowych powinny znaleźć się poniżej pępka).


·        Uciskaj nadbrzusze dziecka 5 razy. Zdecydowanym, krótkim ruchem podciągnij ułożone na nadbrzuszu dłonie - do siebie i do góry.


 III.       Naprzemienne wykonywanie uderzeń między łopatkowych i rękoczynu Heimlicha


·        w sekwencji 5 x 5 (5 uderzeń, następnie 5 uciśnięć).


 IV.       Masaż serca i resuscytacja krążeniowo-oddechowa


·        Delikatnie ułóż dziecko na twardej i równiej powierzchni – podłodze, stole itp.

 

·        Skontroluj oddech.


Zdarza się, że przy zadławieniu całkowitym, po utracie przytomności oraz ułożeniu dziecka czy dorosłego na płaskiej powierzchni, górne drogi oddechowe samoczynnie udrażniają się. Jest to spowodowane brakiem mimowolnego skurczu krtani, występującego u osoby przytomnej.


·        Przy braku oddechu, natychmiast przejdź do ucisków klatki piersiowej.


Uciskaj klatkę piersiową dziecka w cyklu 30 uciśnięć w centralnej części klatki piersiowej, po czym wykonaj na 2 wdechy ratownicze.


2 wdechy ratownicze następujące po 30 uciśnięciach klatki piersiowej, mogą pomóc przesunąć ciało obce obecne w krtani w głąb dróg oddechowych. Takie działanie często prowadzi do udrożnienia jednego z płuc, co z kolei umożliwia minimalny przepływ powietrza – niezbędny do uratowania życia.


Co jeszcze możesz zrobić, by uratować życie dziecka w przypadku zadławienia?


Użyj LifeVac, bezinwazyjnego urządzenia ssącego udrożniającego drogi oddechowe zamknięte wskutek obecności ciała obcego.


·        Przyłóż maskę do twarzy, obejmując nią usta i nos poszkodowanego.

·        Przyciśnij rączkę urządzenia, kierując ją w stronę twarzy poszkodowanego.

·        Pociągnij za rączkę – do siebie.


Pomysłodawca urządzenia LifeVac, Arthur Lih, był świadkiem rozpaczy rodziców, którzy opłakiwali tragiczną śmierć kilkuletniego synka, który zadławił się… winogronem. Wymienialiśmy je wśród owoców, których pospieszne jedzenie może mieć katastrofalne skutki, pamiętasz?


Lih, niemogący zapomnieć o bólu zarówno rodziców, którzy stracili dziecko, jak i lekarzy, którzy zrobili, co mogli, by uratować życie małego pacjenta, postanowił poświęcić własne życie na opracowanie rozwiązania o stuprocentowej skuteczności w ratowaniu życia w przypadku zadławień.


I zrobił to! Wraz z kilkorgiem przyjaciół założył ośrodek badawczo-rozwojowy w Springfield Gardens (Nowy Jork), gdzie powstał prototyp, a następnie docelowa wersja LifeVac.


Urządzenie generuje niemal 6-krotkie większe ciśnienie niż podczas uciskania klatki piersiowej i ponad 10-krotnie większe ciśnienie niż manewr Heimlicha. Jest przy tym pozbawione elementów, które musisz wprowadzić do jamy ustnej i dróg oddechowych, w efekcie nie powoduje uszkodzeń dziąseł, zębów, języka czy podniebienia. Jego użycie nie grozi ponadto złamaniem żeber lub innych uszkodzeń ciała.


Choć bezpieczeństwo LifeVac zostało potwierdzone badaniami klinicznymi u dzieci o wadze co najmniej 18 kg, to najmniejsze uratowane na świecie przy pomocy LifeVac dziecko miało zaledwie 3 tygodnie życia.


Bezpieczeństwo stosowania LifeVac potwierdzono także u:


·        kobiet w ciąży,

·        osób starszych,

·        osób z chorobami przewlekłymi i z dysfunkcją narządu ruchu,

·        osób leżących, kiedy standardowa pierwsza pomoc w zadławieniach nie jest możliwa.


LifeVac został sklasyfikowany jako Medical Deviced Class I, od 2016 r. posiada certyfikat zgodności CE zgodnie z dyrektywą EC 93/42/EWG Unii Europejskiej po zarejestrowaniu w 2015 r. Urządzenie ratuje życie w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Francji, a od niedawna także w Polsce.


9 sierpnia 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej w Krakowie (ul. Krakowskiej 55) wykonano pierwszą w kraju skuteczną akcję ratunkową osoby zadławionej z wykorzystaniem LifeVac - urządzenia ssącego, opracowanego w celu udrażniania dróg oddechowych u osób zadławionych. 


81-letnia podopieczna DPS Kraków zadławiła się. Będący na miejscu opiekun, po zastosowaniu standardowych procedur reanimacyjnych zgodnych z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, zdecydował o użyciu urządzenia LifeVac, będącego na wyposażeniu DPS.

Dzięki zastosowaniu urządzenia ssącego udało się udrożnić drogi oddechowe poszkodowanej oraz przywrócić oddech. Stan poszkodowanej jest dobry, nie została hospitalizowana.


12 grudnia 2020 roku LifeVac po raz drugi ratuje życie w Polsce, tym razem u cierpiącego na fenyloketonurię i Zespół Brattera 10-letniego Kamilka. Kamilek zakrztusił się cukierkiem, uderzenia w okolicę międzyłopatkową nie przyniosły efektu, a zastosowanie chwytu Heimlicha nie było możliwe ze względu na gastrostomię, którą posiada Kamilek. Mama Kamilka sięgnęła więc po LifeVac, dzięki któremu szybko i skutecznie usunęła cukierek z dróg oddechowych Kamilka.


W przypadku małego dziecka do zadławienia może dojść w każdej chwili, dlatego zawczasu się na nie przygotuj. Dbaj o swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz zainwestuj w LifeVac. W sytuacji zagrożenia życia dziecka wskutek zadławienia, działaj - nie w nerwach, ale z głową!  Zadzwoń na pogotowie, postępuj krok po kroku za instrukcjami dyspozytora, a jeśli standardowa pierwsza pomoc nie przyniesie spodziewanego efektu, sięgnij po LifeVac.


Kliknij, aby sprawdzić cenę i zamówić LifeVac